Dlaczego cięcie laserem jest tak efektywne

Obróbka materiałów bywa zadaniem złożonym. Wszystko dlatego, iż w zależności od branży można mówić o prostym przycięciu elementów na konkretny wymiar lub wycinaniu bardziej złożonych kształtów. W szczególności ten drugi proces wymaga zastosowania odpowiedniej jakości maszyn. Wszystko dlatego, iż to, z jaką precyzją można użytkować urządzenia przeznaczone do obróbki materiałów rzutuje na jakość końcowej realizacji. Dlatego wycinanie laserem stało się obecnie elementem, który dominuje sektor obróbki materiałów. Dlaczego tak się dzieje i jakie są benefity związane z tą technologią?

Nowoczesna technologia CNC

Współczesna branża produkcyjna w dużej mierze opiera się na technologii komputerowej. Wszystko dlatego, iż umożliwia na automatyzację lub szeregu procesów, także tych, które dotyczą obróbki materiałów. Wycinanie laserowe również opiera się na technologii CNC. W dużej mierze dlatego, iż komputer numeryczny, który pozwala na sterowanie maszyną, umożliwia wprowadzenie konkretnych danych, na podstawie których urządzenie wykonuje określone czynności. Oznacza to, iż raz stworzony algorytm można zapisać, a potem wykorzystywać. To przekłada się na możliwość wykonywania dużej liczby identycznych elementów w sposób automatyczny. Dzięki temu wzrasta moc przerobowa poszczególnych przedsiębiorstw.

Przewaga lasera nad standardowym urządzeniem tnącym

W przypadku maszyn starszej klasy, te, które stosowano do obróbki i skrawania materiałów, wyposażone były w ostrze fizyczne. Nawet najwyższej jakości materiały nie zapewniały stu procentowej odporności na proces ścierania. Dlatego niezbędna była wymiana ostrzy. Te zużyte, nawet, jeśli zachowywały tą samą precyzję cięcia, powodowały także, że krawędzie byly w widoczny sposób poszarpane. Zastosowanie technologii laserowej pozwoli wznieść skrawanie materiałów na nowy poziom.

Przede wszystkim lasery są o wiele bardziej uniwersalne, niż konkretne ostrza tnące, które najczęściej dedykowane były konkretnym materiałom, jak drewno, plastik, czy metal. Laser doskonale radzi sobie z poszczególnymi typami materiałów. Bardzo ważna jest także sama jakość jego pracy. Miejsce cięcia jest równe oraz pozbawione zadziorów, dzięki czemu nie ma potrzeby ich późniejszej, mechanicznej obróbki za pomocą materiałów ścierających, które pozwalają na wygładzenie krawędzi.

Dlatego technologia laserowa, którą wykorzystuje się we współczesnym przemyśle, pozwoliła na zoptymalizowanie szeregu procesów, które związane są z obróbką materiałów.