Jak działa wycinanie laserowe

Wycinanie laserowe to technologia, która wykorzystuje skupioną wiązkę lasera. Materiał w obszarze poddanym obróbce ulega stopieniu lub odparowaniu. Jego pozostałości, w stanie ciekłym lub gazowym, mogą być wydmuchiwane poprzez system wentylacyjny. Obecnie często używane są lasery gazowe lub półprzewodnikowe. Jak wygląda ich działanie w praktyce?

Roztapianie lub odparowanie materiału

W każdym przypadku wiązka lasera jest kierowana na miejsce, w którym materiał ma zostać przerwaniu. Musi być użyty laser o odpowiedniej mocy, dostosowany do obrabianego surowca. Energia jest absorbowana, a metal ulega stopieniu. Materiał zmienia stan skupienia ze stałego na ciekły. Dodatkowo może być stosowany gaz techniczny, między innymi, azot, argon i tlen. Warto dodać, że wycinanie laserowe polegające na roztapianiu materiału jest stosowanie do obróbki stali i metali nieżelaznych. Cięcie za pomocą sublimacji jest natomiast używane w przypadku ceramiki i tworzyw sztucznych, które niełatwo poddają się roztapianiu.

Precyzyjne cięcie i ograniczenie kosztów

Wycinanie laserowe ma wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych form obróbki materiałów. Przebiega szybciej i uzyskiwane są bardzo równe krawędzie na wszystkich liniach cięcia. Przedmioty w większości przypadków nie wymagają dalszej obróbki, co mniejsza koszty produkcji. Ma to szczególne znaczenie podczas tworzenia wielu wariantów tego samego rozwiązania lub przy produkcji seryjnej. Wycinanie laserowe to metoda bezdotykowa, bo głowica tnąca nie ma kontaktu z materiałem. Laser nie wymaga stosowania dodatkowych narzędzi, za to można ograniczyć wykorzystanie energii i surowców. Podczas cięcia nie występują błędy ludzkie, a kształty są zawsze precyzyjne, niezależnie od stopnia skomplikowania projektu. Automatyzacja gwarantuje uzyskanie wysokiej powtarzalności i zwiększa wydajność. W związku z tym wycinanie laserowe jest stosowane w różnych gałęziach przemysłu.

Nowoczesny laser światłowodowy

Alternatywą w stosunku do tradycyjnych laserów może być laser światłowodowy. Za jego pomocą można uzyskać miększą moc i szybkość obróbki materiału. Wiązka lasera światłowodowego jest lepiej pochłaniana przez metal, a więc ograniczane są straty energii. W związku z tym ograniczyć można koszty eksploatacji urządzenia w przedsiębiorstwie. Wycinanie laserowe może być realizowane na materiałach refleksyjnych i nie wpływa to na stabilność cięcia. Urządzenie może być uzupełnione o zintegrowany system sterowania o napędzie liniowym. Laser światłowodowy ma jednak ograniczone możliwości podczas pracy nad skomplikowanymi kształtami. Dlatego rodzaj zastosowanego urządzenia musi być dostosowany do konkretnych potrzeb odbiorcy.