Jakie korzyści może przynieść wycinanie laserowe

Produkcja przemysłowa jest związana z koniecznością wycinania precyzyjnych elementów z różnych materiałów. Potrzebne mogą być części składowe zarówno duże, jak i o wymiarach tylko kilku milimetrów. Wysoką jakość obróbki gwarantuje wycinanie laserowe. Jest to nowoczesna metoda możliwa do stosowania przez małe i duże firmy, niezależnie od specyfiki prowadzonej działalności.

Obróbka różnych materiałów

Wycinanie laserowe może być używane do obróbki materiałów takich jak stal nierdzewna, aluminium, szkło, drewno, guma, a także tworzywa sztuczne. Warto podkreślić, że głowica tnąca w formie skupionej wiązki lasera nie ma bezpośredniego kontaktu z surowcem. Grubość przedmiotów może wynosić od 1 do nawet 30 milimetrów. Zależy od niej szybkość pracy, bo laser nagrzewa materiał i powoduje jego roztopienie albo odparowanie. W niektórych przypadkach stosowane jest stapianie wraz z wydmuchiwaniem pozostałości materiału. W związku z tym firma powinna zapewnić skuteczną wentylację hali produkcyjnej.

Dokładność i powtarzalność

Laser rozgrzewa materiał wyłącznie punktowo. Szczelina cięcia może mieć szerokość nawet 0,5 milimetra, co pozwala na zachowanie bardzo dużej precyzji obróbki. Przedmioty mogą być łatwo utrzymane w optymalnej pozycji i nie występują błędy tak, jak podczas klasycznych metod cięcia. Wycinanie laserowe nie wymaga obecności ręcznego operatora, bo wszystkie czynności są wykonywane poprzez maszyny sterowane komputerowo. Mają one wbudowane oprogramowanie pozwalające na tworzenie skomplikowanego toru ruchu głowicy tnącej. Wszystko razem pozwala na tworzenie złożonych projektów. Przedmioty mają wysoką powtarzalność kształtów, co pozwala tworzyć projekty 2- i 3-wymiarowe.

Obniżenie kosztów produkcji

Wycinanie laserowe może być kojarzone z wysokimi cenami maszyn. Jednak urządzeń nie trzeba kupować na własność, bo możliwe jest wypożyczenie lub realizacja konkretnego projektu w zewnętrznej firmie. Jeśli jednak produkcja ma być wykonywana wewnątrz firmy, należy zwrócić uwagę na możliwości obniżenia kosztów. Maszyny mają wbudowane funkcje optymalizacji pracy zarówno przy uwzględnieniu ilości wykorzystywanego materiału, jak i zapotrzebowania energii. Poza tym podczas produkcji nie występują błędy i uszkodzenia elementów. Wysoka jakość obróbki powoduje, że przedmioty nie muszą być poddawane dalszemu kształtowaniu. Mogą od razu stanowić finalny produkt lub podzespoły potrzebne do budowy większych produktów. W ten sposób firma może skutecznie obniżyć koszty, szczególnie jeśli prowadzona jest produkcja seryjna.